Działania „Bezpieczny Sierpień 2018”

Przed nami wydłużony weekend i związany z nim czas wyjazdów. W tym okresie na drogach, zwłaszcza prowadzących do atrakcyjnych rekreacyjnie miejscowości, pojawia się więcej niż zwykle pojazdów. Może to powodować wzrost zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W dniach od 14 do 16 sierpnia 2018 roku brzeska Policja przeprowadzi działania na drogach pod nazwą „Bezpieczny sierpień 2018”. Ich głównym celem będzie zminimalizowanie i zapobieganie zdarzeniom drogowym powstającym w związku z lekceważeniem podstawowych norm i zasad obowiązujących w ruchu drogowym.

Niedostosowanie prędkości jazdy do warunków ruchu, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu oraz nieprawidłowe wykonywanie manewrów wyprzedzania, wymijania i omijania to najczęstsze przyczyny tragedii na drogach w Małopolsce. Istotny wpływ na bezpieczeństwo kierowców i ilość zdarzeń drogowych ma również jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, przewożenie dzieci w sposób niezgodny z przepisami oraz kierowanie pojazdami pod wpływem alkoholu.

Najczęściej jednak ofiarami najtragiczniejszych wypadków drogowych są piesi. Do zdarzeń z ich udziałem bardzo często dochodzi w miejscach przeznaczonych dla ruchu pieszego, a wiec przejściach dla pieszych, poboczach czy w rejonie skrzyżowań.  Sprawcami tych zdarzeń bywają kierujący pojazdami, którzy często w nieprawidłowy sposób przejeżdżają przejścia dla pieszych wyprzedzając inne pojazdy lub nie ustępują pierwszeństwa pieszym. Nie bez winy pozostają też osoby, które wchodzą  bezpośrednio przed jadące pojazdy, wkraczają na jezdnię w miejscach o ograniczonej widoczności, gdzie są zasłonięte np. przez zaparkowane pojazdy, bądź przebiegają jezdnię w miejscach niedozwolonych.

W celu zapobiegania niebezpiecznym zachowaniom, podczas weekendu należy spodziewać się częstszych kontroli drogowych.

Przypominamy także o zakazie ruchu na drogach pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton (z wyłączeniem autobusów).

Ten zakaz będzie obowiązywał w dniach:

– 14 sierpień 2018 r. (wtorek) w godz. 18.00 – 22.00

– 15 sierpień 2018 r. (środa) w godz. 8.00 – 22.00.

Aby weekend był bezpieczny warto pamiętać, że:

  • wsiadając za kierownicę należy być trzeźwym, wyspanym i wypoczętym;
  • należy zaplanować podróż, uwzględniając czas na odpoczynek;
  • warto sprawdzić czy mamy aktualne dokumenty oraz czy pojazd jest sprawny technicznie;
  • zapięcie pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących pojazdem i przewożenie dzieci w fotelikach ochronnych – to najprostszy sposób zadbania o bezpieczeństwo;
  • aby bezpiecznie prowadzić pojazd, należ dostosować prędkość do panujących warunków na drodze – nadmierna prędkość jest niezmiennie główną przyczyną wypadków drogowych, w których giną ludzie;
  • zamiar skręcania należy sygnalizować z odpowiednim wyprzedzeniem – pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania – nie zawsze inny uczestnik ruchu zachowa się zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego, a manewry na nieznanych drogach podczas weekendowych wypraw mogą być zaskakujące;
  • do informacji przekazywanych przez nawigacje GPS podchodźmy z rezerwą, szczególnie gdy nie mamy najnowszych aplikacji z mapami.

_

KPP Brzesko