982. urodziny św. Stanisława

Patron Polski i diecezji tarnowskiej przyszedł na świat 26 lipca 1036 roku w Szczepanowie.

W sanktuarium świętego wspominano urodziny św. Stanisława. Według tradycji przyszły biskup krakowski i męczennik, przyszedł na świat 26 lipca 1036 roku.

Bogna, matka Stanisława, urodziła go pod dębem niedaleko domu. Po połogu dziecko zostało obmyte w pobliskim źródełku.

Na miejscu urodzin świętego, wokół dębu, została najpierw zbudowana drewniana kaplica. W 1861 roku ówczesny proboszcz szczepanowski ks. Wojciech Bobek zbudował nową, murowaną.

W centrum kaplicy znajduje się pień dębu włączony w nastawę ołtarzową. W obrazie głównym została przedstawiona scena urodzin św. Stanisława.

Za kaplicą znajduje się studnia kryjąca źródło, w którym Bogna obmyła syna po urodzeniu.

Pielgrzymi, którzy przybywali do sanktuarium św. Stanisława, zabierali ze sobą fragmenty dębu oraz wodę ze źródła.

Urodziny św. Stanisława łączą się ze wspomnieniem rodziców Najświętszej Maryi Panny. W tym dniu w sanktuarium świętego celebrowana jest Msza św. w intencji rodziców i dziadków.

W 1936 roku odbyły się w Szczepanowie ogólnopolskie uroczystości jubileuszowe z okazji 900. rocznicy urodzin św. Stanisława.

Do Szczepanowie zjechało lub przyszło pieszo kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów. Mszy św. podczas głównej uroczystości przewodniczył kard. August Hlond, prymas Polski. Z Krakowa z relikwiami św. Stanisława przyjechał kard. Adam Sapieha.

Codziennie można nawiedzić kaplicę narodzenia św. Stanisława, a także zabrać ze sobą wodę ze źródełka. Warto też pójść do bazyliki św. Marii Magdaleny i św. Stanisława BM. W południowej kruchcie kościoła długoszowskiego znajduje się romańska kamienna chrzcielnica z XI wieku, która przypomina o drugich narodzinach Stanisława, czyli o jego chrzcie świętym.

KS. ZBIGNIEW WIELGOSZ /FOTO GOŚĆ