Kolejne dzieło Minerwy Art – sukces warty kontynuowania!

W dniu 17 czerwca na brzeskim rynku zorganizowany został Brzeski Jarmark Antyków i Rękodzieła i równocześnie turniej gier planszowych.

Imprezę zorganizowała dwójka młodych ludzi Pani Ewelina Damasiewicz i Pan Bogdań Kopeć. Co ciekawe, działają oni nie w najpowszechniejszej formie Stowarzyszenia czy też jakiejś Fundacji. Minerwa Art jest spółką z o.o. a więc formą prawną do jakiej przywykliśmy że jest przeznaczona raczej do działalności typowo biznesowej. W tym przypadku jest to jednak spółka bardzo specyficzna, bo nie nastawiona na zysk ale na promowanie możliwości regionu i jego bogatego dziedzictwa historycznego i kulturowego.

To właśnie Minerwa Art. Sp. z o.o. organizuje od 2015 roku w ramach promocji czytelnictwa i lokalnej kultury Brzeski Kiermasz Książki Przeczytanej, który odbywa się na wiosnę  w Regionalnym Centrum Kulturalno Bibliotecznym. Organizatorzy starają się aby kiermasz nie był tylko stoiskiem wymiany książek ale również spotkaniem czytelników i twórców. Na każdym z kiermaszów zawsze dla dorosłych jest organizowane spotkanie z poetą lub prozaikiem,  dla dzieci młodzieży występy teatrzyków kukiełkowych czy teatru iluzji, oraz osobny, wydzielony dla najmłodszych kącik zabaw prowadzony przez doświadczonych animatorów.

W ramach obchodów 1050 rocznicy Chrztu Polski, w czerwcu 2016 roku, Minerwa Art. i jej właściciele zorganizowali na wzgórzu Bocheniec wydarzenie „Piastowe Dziedzictwo” w ramach którego, m. in. odbył się otwarty rekreacyjny Turniej łuczniczy o puchar Starosty Powiatu Brzeskiego, gra historyczno-plenerowa „Skarby na wzgórzu”, konkurs strojów historycznych oraz pokaz akcji gaśniczej Ochotniczej Straży Pożarnej na płonących dekoracjach.

Zasadniczym celem było przybliżenie uczestnikom tła historycznego oraz średniowiecznych realiów tamtych czasów, z jednej strony przez uczestnictwo w wykładzie historycznym, a z drugiej strony zobaczenie tego na „żywo” poprzez inscenizację Chrztu i walk rycerstwa w wykonaniu Grup Rekonstrukcji Historycznych.

To tylko te najbardziej znane przedsięwzięcia.  Jarmark Antyków i Rękodzieła raz towarzyszący mu równolegle turniej gier planszowych, to kolejny bardzo ciekawy o godny wsparcia projekt. To niepowtarzalna okazja spotkania lokalnych twórców, którzy mogą publicznie zaprezentować swoje dzieła. Warto te osiągnięcia pokazywać i szeroko promować. Artyści nie tylko mogą zaprezentować dzieła swojego talentu, ale również są po prostu natchnieniem dla wielu naśladowców. Artyzm to część duszy człowieka, jeden ma to w większym inny w mniejszym stopniu. Wielu ludzi posiada niezwykłe pasje, ale nie mają śmiałości ich zaprezentować w obawie, że być może będą wyśmiani, że ich dzieła nie są dość „artystyczne”. Verba docent, exempla trahunt – słowa pouczają, przykłady pociągają. Widząc innych, sami zbierają się na odwagę aby zaprezentować swoje osiągnięcia, albo po prostu zaczynają próbować swoich sił jako artyści. We współczesnym, pędzącym świecie, pełnym elektronicznych gadżetów, gdzie wszystko tak szybko traci swoje znaczenie, gdzie wszystko jest produkowane w setkach milionów egzemplarzy, wpychane konsumentom w niekończących się ekstra mega promocjach za mniej lub bardziej psie pieniądze, wmawiając jaka to niezwykłą okazja życiowa, indywidualne dzieło któremu ktoś poświęcił wiele godzin pracy: wysiłku rąk, umysłu i serca, ma jakąś szczególną wartość. Jest bowiem po prostu jedyne na świecie, drugi taki sam egzemplarz już nie będzie taki sam.

Być może Brzeski Jarmark Antyków i Rękodzieła, wzorem Kiermaszu Książki Przeczytanej na stałe wejdzie do kalendarza imprez organizowanych w Brzesku i stanie się imprezą na którą przybywać będą twórcy z całego regionu, a nam dane będzie podziwiać i nabyć dzieło oryginalne które będzie zdobiło nasze domy, bo przecież każdy dom to również indywidualny, niepowtarzalny świat i atmosfera. Nie wszystko musi być w nim z liczącej miliony egzemplarzy serii produkcyjnej, nabyte w mega promocji.

   Jan Waresiak

fot. Kiermasz Brzesko